Samochody elektryczne – zalety i wady

Samochody elektryczne widywane są coraz częściej na naszych drogach. Z pewnością je rozpoznacie, ponieważ nie słychać charakterystycznego warkotu silnika. Posiadają także liczne oznaczenia informujące o ekologicznym napędzie pojazdu. Czy warto zainwestować w auto na prąd?

Ekologia

Podstawową zaletą samochodów napędzanych prądem, jest dbanie o środowisko naturalne. Dzięki elektrycznemu silnikowi auta te nie wydzielają szkodliwych spalin, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dziś, kiedy ekologia zaczyna nabierać ogromnego znaczenia. Smog i zanieczyszczenie powietrza to prawdziwe problemy cywilizacji, z którymi trzeba sobie radzić różnymi sposobami. Jednym z nich jest ograniczenie ruchu pojazdów lub minimalizacja aut, emitujących szkodliwe substancje do atmosfery.

Ekologia jednak kosztuje. Musicie mieć świadomość, że decydując się na zakup auta elektrycznego, trzeba będzie zainwestować znacznie większe środki, niż w jego odpowiednik spalinowy. W wyrównaniu różnicy w cenie pomoże szybka pożyczka, dzięki której bez uszczerbku dla domowego budżetu, kupicie wymarzone auto zasilane jedynie energią elektryczną.

Koszty eksploatacji

Sam zakup samochodu nie jest jedynym kosztem, jaki ponosi właściciel. Warto oszacować także orientacyjne wydatki, przeznaczone na serwis, paliwo czy ubezpieczenie. W przypadku aut elektrycznych wartości te rozkładają się różnie. Jedne są wyższe, a inne niższe od pojazdów spalinowych. Z pewnością koszt przejechania jednego kilometra samochodem na prąd będzie znacznie niższy niż autem napędzanym choćby benzyną.

Tak kolorowo nie jest już w przypadku opłat serwisowych. W tym zakresie musimy liczyć się z większymi wydatkami, ponieważ silniki wymagają fachowej konserwacji i przeglądów, które wykonacie w niewielu autoryzowanych stacjach. Problematyczne są także awarie, które usuną jedynie specjaliści. Koszty serwisu pomoże pokryć szybka pożyczka. Wówczas nie odczujecie w portfelu wzrostu cen w autoserwisie.

Ile to kosztuje?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wadą samochodów napędzanych prądem, jest ich cena. Niestety jest ona znacznie wyższa, aniżeli modeli spalinowych. Wiąże się to bezpośrednio z zaawansowaną technologią, jaka stosowana jest w tych pojazdach. To także nadal nowość, za którą musimy zapłacić odpowiednio wysoką stawkę. Pamiętajcie również, że autem z napędem elektrycznym nie przejedziecie kilkuset kilometrów. Zwykle zasięg obejmuje niewiele ponad sto kilometrów, po czym musicie naładować samochód.

Auta z napędem elektrycznym są natomiast bardzo nowoczesne, a ich design w przeważającej większości przykuwa uwagę dbałością o detale, eleganckim wykończeniem czy wysokiej klasy materiałami. To zdecydowany plus, który ucieszy estetów, dla których w samochodzie nie liczy się jedynie komfort, ale także wygląd. Auta można dowolnie doposażać w dodatkowe elementy, takie jak automatyczna klimatyzacja, skórzane detale lub kamery cofania. Każde z tych udogodnień wiąże się ze wzrostem ceny, ale korzystając z możliwości, jakie daje szybka pożyczka, bez trudu pokryjecie wszelkie ponadstandardowe koszty.

Samochody na prąd to wciąż nowość na naszym rynku. Są bezpośrednimi następcami aut hybrydowych, które łączą w sobie napęd spalinowy i elektryczny. Z czasem zaczną stawać się coraz popularniejsze, a ich cena spadnie. Bez wątpienia są doskonałym rozwiązaniem w czasach, w których szczególny nacisk przywiązuje się do zagadnień ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *