Prowadzenie pensjonatu, pokojów gościnnych, agroturystyki czy innych mniej formalnych miejsc, gdzie mogą być przyjmowaniu goście na nocleg, wymaga zadbania o wiele spraw. Jedną z nich jest zapewnienie dobrej jakości pościeli, która w przyjazny użytkownikom sposób zadba o komfort ich snu. Najczęściej sypialnie dla gości mają przede wszystkim charakter wypoczynkowy, a pościel może być na wierzchu nawet cały czas. Dlatego też jej estetyka powinna współgrać z wystrojem pokoju, charakterem miejsca. Tu pojawia się także możliwość urozmaicenia wnętrza, dodania mu pożądanego klimatu. Jaką pościel warto wybrać, które materiały sprawdzają się najlepiej? Na jakie wzory i kolorystykę warto postawić?
Przeczytaj więcej:
- Jaki materiał na pościel będzie najlepszy?
- Pościel bawełniana – jersej, satyna, kora czy flanela?
- Modne i ponadczasowe wzory pościeli do pokojów gościnnych
- Pielęgnacja pościeli – co trzeba wziąć pod uwagę, by zapewnić jej trwałość?
- Parametry pościeli, o których warto pamiętać przy wyborze
Jaki materiał na pościel będzie najlepszy?
Wybór pościeli przeznaczonej do pokojów dla gości może być nieco bardziej skomplikowany niż decydowanie o pościeli do domu. Kiedy wybiera się pościel do własnego użytku, można kierować się odczuciami indywidualnymi, własnym gustem. W kwestii materiałów na pościel w pokojach gościnny pojawia się pytanie – jaki materiał będzie odpowiedni dla każdego gościa? Wybór jest szeroki, począwszy od składu i gramatury tkaniny, skończywszy na jej specyfice, typie. Tkaniny na pościele mogą być syntetyczne lub naturalne. Pościele syntetyczne lub mieszane z bawełną mają najczęściej dodatkowe właściwości, jak na przykład pościel z mikrofibry czy tkaniny antyalergiczne. Przez wiele osób są jednak uznawane za niezbyt komfortowe ze względu na ich “sztuczność”, zatem zakup niekoniecznie będzie dobrym pomysłem do pensjonatu mimo rewelacyjnej trwałości. Tkaniny naturalne wykorzystywane do produkcji pościeli to przede wszystkim bawełna, ale również wełna oraz len. Te ostatnie są mniej popularne, znacznie droższe a przede wszystkim są trudniejsze w pielęgnacji, zapewniają określone właściwości użytkowe nie przez wszystkich preferowane.
Pościel bawełniana – jersej, satyna, kora czy flanela?
Pościele z bawełny to jeden z najpopularniejszych wyborów, dlatego większość osób jest do nich przyzwyczajona. Zastosowanie pościeli bawełnianej w pokojach gościnnych jest zatem głęboko uzasadnione, tym bardziej że nie jest ona wyjątkowo trudna w pielęgnacji i utrzymaniu w estetycznej formie. Jednak nawet sama bawełna wykorzystywana na pościel dostępna jest w różnych wariantach:
- Satyna bawełniana o lekkim połysku, śliska i delikatna w dotyku, świetnie sprawdza się latem,
- Jersey – klasyczny, solidny splot dobrze spisujący się w roli pościeli uniwersalnej, powinien mieć odpowiednio gęsty splot,
- Flanela bawełniana – grubsza tkanina pokryta okrywą włókienną, miękka i ciepła, daje wrażenie przytulności, może być trudniejsza w dłuższym zachowaniu jakości,
- Kora – dobra do użytku przez cały rok, nie gniecie się, ale może nie być zbyt przyjemna w dotyku, obecnie jej popularność maleje,
- Perkal – tkanina o splocie płóciennym, trwała i gładka, ale wymaga prasowania; popularna w PRL.
Na chwilę obecną najbardziej uniwersalną propozycją jest jersey bawełniany, wygodny w pielęgnacji i zapewniający przyjemny komfort.
Modne i ponadczasowe wzory pościeli do pokojów gościnnych
Jeżeli zadecyduje się już o typie materiału, warto dłuższą chwilę poświęcić na odpowiedni wzór. Poza zwykle kluczową kwestią wpasowania w wystrój wnętrz, o którą warto zadbać, liczy się również zgodność z trendami. Dopasowanie do pokoju czy aneksu sypialnianego może być kolorystyczne, również na zasadzie kontrastu. To pościele w jednolitych kolorach, z nadrukiem czy nawet aplikacją lub haftem. Pościel może również korespondować wzorem z innymi elementami wystroju, na przykład zasłonami i firanami. Moda w kwestii wzorów pościeli na szczęście nie zmienia się zbyt dynamicznie, dlatego nie trudno kupić produkt elegancki z najnowszych kolekcji, który będzie na topie przez dłuższy czas. Jednak dobrym podejściem będzie wybór wzoru i kolorystyki bardziej ponadczasowej, na przykład eleganckich pasów, kratki czy motywów geometrycznych albo etnicznych, które od lat cieszą oko i ciekawie wpisują się w wystrój niemal każdego wnętrza. Neutralne kolory – beże, jasne brązy czy szarości to dobry wybór do miejsc, gdzie pościel ma być dyskretnym uzupełnieniem. Kontrastowe barwy i silne wzory mogą się sprawdzić w przestrzeniach, w których pościelone łóżko ma rzucać się w oczy, być w centrum uwagi.
Pielęgnacja pościeli – co trzeba wziąć pod uwagę, by zapewnić jej trwałość?
O trwałości pościeli decyduje wiele czynników. Generalnie dostępne na rynku komplety pościeli bawełnianej dobrej jakości są dosyć trwałe, jednak właściwa pielęgnacja pozwala na dłużej zachować ich blask. Warto przed pierwszym praniem zapoznać się dokładnie z instrukcją pielęgnacji, zapisaną zwykle na opakowaniu oraz wszytych metkach. Kluczowy jest sposób prania – właściwe łagodne środki piorące, stosowanie dobrej jakości płynów zmiękczających. Do pościeli dla gości najlepiej wykorzystać środki hipoalergiczne o łagodnych zapachach lub bezzapachowe, by były neutralne w odbiorze. Temperatura oraz prędkość obrotów powinna być zgodna z zaleceniami, zaś bęben pralki nie powinien zostać przeładowany, by uniknąć uszkodzeń. Suszenie pościeli bawełnianej jest możliwe w suszarkach bębnowych, o ile nie zabrania tego instrukcja. Jeżeli pościel bawełniana ma być suszona naturalnie, powinna zostać równomiernie rozwieszona i nienarażona na ostre, bezpośrednie słońce i ostre przedmioty. Jeżeli pokój, w którym pościel jest użytkowana, ma dostęp do mocnego światła, warto do pościeli używać narzuty, która może ochronić ją również przed zabrudzeniami.
Parametry pościeli, o których warto pamiętać przy wyborze
Zakup pościeli czy to w sklepie stacjonarnym, czy przez Internet powinno poprzedzać zapoznanie się z właściwościami produktu. To nie tylko wzór i kolorystyka, które pierwsze rzucają się w oczy. Ważna jest jakość tkaniny, za którą stoją skład i gramatura wyrażana w gramach na metr kwadratowy tkaniny. Warto, jeżeli istotne jest, by pościel była w pełni naturalna upewnić się, że nie ma ona żadnych domieszek. Obok oczywistego aspektu, jakim są wymiary pościeli trzeba również zwrócić uwagę na jej zapięcia – solidne i wygodne w użytkowaniu, na przykład kryte płaskie zamki, zatrzaski czy zakładka. Jeżeli dostępny jest bardziej szczegółowy opis produktu, to również stopień przepuszczalności powietrza powinien zostać wzięty pod uwagę. Podjęcie decyzji o zakupie konkretnych pościeli może także być warunkowane sposobem ich pielęgnacji, aby była jak najbardziej komfortowa i dopasowana do istniejących warunków.
Choć wybór pościeli jest kwestią dosyć indywidualną, warto mieć rozeznanie w dostępnych możliwościach. Dzięki temu decyzje będą bardziej świadome, a pościel powinna sprawdzić się doskonale, urozmaicając wystrój gościnnych wnętrz.