Jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłki kurierskie?

Planując regularne wysyłki paczek warto zaopatrzyć się w zestaw produktów, które nie tylko usprawnią przygotowanie przesyłek, ale przede wszystkim je odpowiednio zabezpieczą. Prawidłowe zapakowanie koperty, paczki czy palety przekłada się zarówno na szybszą realizację usługi kurierskiej jak i niższe ceny obsługi.

Powszechnym błędem jest bowiem ignorowanie zaleceń jakie przedstawiają firmy kurierskie w zakresie przygotowania przesyłki. Niezależnie od marki oraz typu paczki, standard zapakowania i zabezpieczenia ma szczególne znaczenie. Błędy w zabezpieczeniu i przygotowaniu przesyłki mogą doprowadzić m.in. do:

  • odrzucenia zlecenia przez firmę kurierską
  • uszkodzenia przesyłki na skutek złego zabezpieczenia
  • podwyższenia kosztów jeśli np. nie ma ona regularnych kształtów
  • przedłużenia dostawy do odbiorcy.

O ile wysyłka koperty kurierskiej nie budzi zwykle wątpliwości – jedyną jest to, czy trzeba mieć własną czy też sygnowaną przez daną firmę przewozową – to już w przypadku innych produktów dylematy są szersze. Np. paczki kurierskie muszą mieć regularny kształt, a ich opakowaniem powinien być karton. Z kolei paleta, którą odbierze kurier powinny mieć podstawę nie budzącą wątpliwości jakościowych i typowy wymiar pod kątem ich odbioru.

Jeśli jednak zabezpieczenie przesyłek kurierskich dotyczy głównie standardowych przesyłek np. do 30 kg i o regularnych kształtach kluczową kwestią jest ich właściwe przygotowanie do przekazania kurierowi.

Co jest niezbędne do wysyłek kurierskich

Zakładając regularne zlecenie usług kurierskich warto zaopatrzyć się w spory zestaw akcesoriów, które odpowiednio zabezpieczą paczki. Niezbędna jest folia bąbelkowa – materiał idealny do zabezpieczenia produktów wewnątrz przesyłki. Specyfika folii doskonale amortyzuje towar, który znajduje się wewnątrz opakowania z kartonu. Nie tylko zabezpieczy jego wierzchnią warstwę, ale też skutecznie wypełni przestrzeń.

W ten sposób rozwiąże nieco problem, który można rozwiązać w inny sposób. Folia może być alternatywą dla różnorodnych wypełniaczy, których celem jest stabilizacja towaru wewnątrz paczki. Jeśli jest on niewielki, a owinięcie folią usztywni go wewnątrz przesyłki, powinno to wystarczyć do zabezpieczenia paczki.

Zakładając masowe wysyłanie przesyłek – np. ze sklepu internetowego – warto rozważyć też zakup sporej ilości folii stretch. Naciągnięcie jej na karton dodatkowo usztywni materiał, a jednocześnie ukryje np. cechy charakterystyczne produktu jeśli znajduje się on od razu w opakowaniu firmowym.

Oprócz tego należy mieć również standardowe produkty niezbędne do wysyłki przesyłek. To m.in. koperty bąbelkowe do dokumentów, różne wymiary pudełek czy mocną taśmę do pakowania.

Zabezpieczenie przesyłki a towary nietypowe

Jeśli przesyłka kurierska ma obejmować produkty odbiegające od standardowych wymiarów, konieczne są dodatkowe zabezpieczenia. W sytuacji, gdy paczka ze sklepu internetowego to np. wanna na palecie, listwy przypodłogowe czy duży telewizor, elementy zabezpieczające muszą uwzględniać ich specyfikę – szczególnie pod kątem wypełnienia oraz dostosowania do transportu. Należy pamiętać, że przesyłki podczas transportu są pozostawiane same sobie – choć kurier odbierając paczkę zwraca uwagę na standard ochrony, to od zlecającego wysyłkę zależy to, w jakim stanie dotrze do odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *