Gewerbe w Niemczech – od czego zacząć?

Coraz większa liczba Polaków decydujących się na wyjazd za zachodnią granicę, postanawia rozpocząć tam prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Gewerbe, czyli niemiecki odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej zyskuje zwolenników, ponieważ jej założenie nie jest na tyle skomplikowane, by odstraszyć chętnych przedsiębiorców. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak założyć firmę i jakim wyzwaniom musisz sprostać podczas tego procesu.

Gewerbe – czym jest?

Gewerbe w Niemczech jest wspomnianą jednoosobową działalnością gospodarczą, którą może założyć niemalże każda osoba. Prowadzenie tego rodzaju firmy jest związane z branżami takimi jak przemysł, rzemiosło, handel, czy usługi. Przesłanki, które muszą zostać spełnione, by zakwalifikować działalność jako Gewerbe, to prowadzenie usługi na własny rachunek w sposób zorganizowany i ciągły. Będąc właścicielem działalności, jesteś zobligowany do samodzielnego ustalenia wymiaru czasu pracy oraz odpowiadasz za jakość swoich usług, a co za tym idzie poziom zadowolenia klientów. Według danych pochodzących z Polskiej Ambasady w Berlinie wynika, że każdego roku rejestrowanych jest około 170 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzonych przez naszych rodaków. Do założenia Gewerbe nie potrzebujesz żadnych specjalnych kwalifikacji, ale musisz liczyć się, że jest to długotrwały i czasochłonny proces. Oprócz wytrwałości przydatna będzie również znajomość języka niemieckiego oraz tamtejszego prawa. Jeśli nie posiadasz takich kompetencji, niezbędna będzie pomoc tłumaczy oraz prawników, którzy posiadają doświadczenie w rejestrowaniu działalności.

Gewerbe – wykaz dokumentów

Założenie Gewerbe wymaga złożenia odpowiednich dokumentów. Oto najważniejsze z nich:

  • dwustronna kopia dowodu osobistego lub paszportu,
  • pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej,
  • adres, pod którym firma będzie zarejestrowana,
  • zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis),
  • zaświadczenie o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej (w przypadku niektórych branż),
  • zezwolenia, koncesje, udokumentowane uprawnienia do wykonywania danego zawodu,
  • potwierdzenie zameldowania w Niemczech,
  • umowa najmu lokalu do prowadzenia działalności – zależne od branży,
  • zaświadczenie o prawie do swobodnego przemieszczania się (Freizügigkeitsbescheinigung).

Uzupełniony wniosek Gewerbe-Anmeldung należy złożyć do odpowiedniego urzędu (Urząd ds. Działalności Gospodarczej niem. Gewerbeamt). Koszt wpisania danych do rejestru wynosi około 20 euro. Kolejną formalnością jest uzyskanie Freistellung/Steuernummer, nadawane przez Finanzamt. Do uzyskania numeru podatkowego konieczne jest wcześniejsze złożenie „Formularza rejestracji podatkowej” (Fragebogen zur steuerlichen Erfassung) oraz aktywne ubezpieczenie.

Gewerbe a rozliczenie podatkowe

Żeby zarejestrować własną działalność gospodarczą w Niemczech nie musisz posiadać niemieckiego adresu zameldowania, ale bez niego nie będziesz mógł rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym. W tym wypadku nie obejmują Cię ulgi podatkowe obowiązujące na terenie Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *