Zastosowanie sprężarek śrubowych w przemyśle

Sprężarki znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Sprężarki śrubowe zaliczają się do najpopularniejszych urządzeń tego typu, uchodzą za energooszczędne i niezawodne, na czym jednak konkretnie polega ich rola?

Jak działa sprężarka śrubowa?

Sprężarka śrubowa zbudowana jest z dwóch śrubowych rotorów. Podczas pracy sprężarki śruby obracają się względem siebie, wskutek czego przestrzeń między rotorami kurczy się, a gaz wtłoczony do zbiornika zmniejsza swoją objętość. To, w jakim stopniu powietrze zostanie sprężone, zależy od konstrukcji urządzenia oraz jego szczelności.

W nowoczesnych sprężarkach śrubowych można zmieniać parametry tak, by przystosować urządzenie do wymaganej w danej chwili wydajności – ustawia się w tym celu oczekiwany zakres ciśnień, a urządzenie automatycznie steruje przepływem powietrza. Właśnie ta elastyczność jest dużym atutem kompresorów śrubowych, co wpływa na ich szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie wydajność pracy jest jednym z najistotniejszych kryteriów.

Sprężarka olejowa

Sprężarki śrubowe dzielimy na olejowe i bezolejowe. Ten pierwszy typ stosowany jest między innymi przy zasilaniu narzędzi, lakierowaniu, mieszaniu materiałów. W sprężarce olejowej olej pełni rolę smaru, uszczelnia oraz odbiera ciepło, jakie wytwarza pracująca maszyna, dzięki czemu sprężarka nie przegrzewa się i może pracować w trybie ciągłym przez wiele godzin.

Olejowe sprężarki spotyka się głównie w przemyśle maszynowym, lotniczym, morskim, metalurgicznym, w kolejnictwie i na placach budowy. Są to zwykle duże, stacjonarne urządzenia, wyposażone w zbiorniki o pojemności przekraczającej sto metrów, ale produkowane są także modele mobilne, z kółkami ułatwiającymi przemieszczanie sprężarki po terenie zakładu.

Sprężarka bezolejowa

Sprężarka bezolejowa działa według tych samych zasad, tyle że olej znajdujący się w sprężarce, na skutek zastosowania specjalnych uszczelnień, nie przedostaje się do sprężonego powietrza. To niezbyt dobrze wpływa na wydajność urządzenia, za to uzyskane powietrze jest wolne od drobinek oleju, a dodatkowe filtry usuwają także wszelkie pyłki i szkodliwe drobnoustroje.

Śrubowe sprężarki bezolejowe, produkowane między innymi przez firmę Aerzen, emitują powietrze bardzo czyste i przyjazne dla środowiska, dlatego powszechnie stosowane są w przemyśle spożywczym, przy produkcji leków oraz w branżach związanych z medycyną, optyką czy elektroniką. Są też wykorzystywane w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, w instalacjach siłowych, chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *