Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

Są niezbędne nie tylko latem, choć niewątpliwie z tą porą roku kojarzone są najczęściej, ale i zimą. Okulary przeciwsłoneczne, bo o nich mowa, chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Na jaki model warto się zdecydować?

Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem czy bez?

Oferta rynkowa okularów przeciwsłonecznych jest niezwykle bogata. Nie wszystkie jednak modele dostępne na sklepowych półkach zabezpieczają oczy przed szkodliwymi promieniami słońca w odpowiedni sposób. Dlatego okulary przeciwsłoneczne należy kupować tylko z pewnego źródła – najlepiej w salonie optycznym.

Modele z bazaru lub marketu mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najczęściej bowiem nie są wyposażony w odpowiedni filtr UV, a to właśnie wysokość tego parametru przesądza o tym, czy dane okulary przeciwsłoneczne są dobrym rozwiązaniem.

Za odpowiedni model uznaje się okulary przeciwsłoneczne wyposażone w przyciemnione soczewki z filtrem o wysokości minimum 400. Gwarantują one dostateczny poziom ochrony wzroku przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, które może być przyczyną wielu chorób oczu, takich jak zapalenie spojówki, zaćma, degeneracja plamki żółtej, skrzydlik, a nawet czerniak.

Jaką barwę powinny mieć soczewki okularów przeciwsłonecznych?

To, jaki kolor będą miały szkła w okularach przeciwsłonecznych, tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Warto jednak poznać dostępne możliwości. Spośród wszystkich dostępnych opcji to okulary przeciwsłoneczne wyposażone w brązowe soczewki najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które jest odpowiedzialne za niekorzystne wrażenie olśnienia. Zmieniają jednak kontrast, np. koloru trawy.

Z kolei okulary przeciwsłoneczne z szarymi i zielonoszarymi szkłami w mniejszym stopniu zatrzymują światło niebieskie, za to nie zmieniają barw przedmiotów, co pozwala na realną ocenę odległości. Żółte i pomarańczowe okulary przeciwsłoneczne natomiast warto zarezerwować na pochmurny dzień. Poprawią one wówczas kontrast widzenia.

Na rynku dostępne są również nowoczesne rozwiązania zapewniające maksimum ochrony. Zalicza się do nich m.in. okulary przeciwsłoneczne wyposażone w powłokę antyrefleksyjną oraz filtr polaryzacyjny.

Kupić można także praktyczne fotochromy. To okulary przeciwsłoneczne, które automatycznie reagują na światło ultrafioletowe, przyciemniając się lub rozjaśniając w zależności od potrzeb. Jak widać, możliwości wyboru jest wiele. Każdy użytkownik znajdzie więc odpowiadające jego oczekiwaniom okulary przeciwsłoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *