Co ci przysługuje z OC sprawcy?

Odniosłeś szkody w zdarzeniu drogowym, którego sprawcą był inny kierowca? Przysługuje ci odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Tylko czy aby na pewno jesteś świadomy tego, z jakich świadczeń możesz skorzystać? Poniżej pokazujemy, na co możesz liczyć z OC sprawcy zdarzenia w ruchu drogowym.

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC

Nie każdy poszkodowany jest świadomy tego, że w ramach ubezpieczenia można również korzystać z bezpośredniej likwidacji szkody, tj. możesz skorzystać z BLS, o ile posiadasz taką polisę. Na czym to polega? Otóż w tym przypadku nie musisz zgłaszać szkody do zakładu ubezpieczeń sprawcy – zgłoszenia dokonujesz do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego (TU). Dzięki temu proces likwidacji szkody może przebiegać szybciej, a oczywiście korzystanie z BLS nie spowoduje, że stracisz część zniżek na OC. Po naprawie pojazdu twój zakład ubezpieczeń rozliczy się z TU sprawcy zdarzenia. Jednak czy aby na pewno masz świadomość tego, jakie świadczenia przysługują ci z OC? Oto one:

  • pojazd zastępczy – na czas od dnia, w którym doszło do szkody, do dnia, w którym będziesz mógł odebrać z warsztatu naprawiony pojazd, przysługuje ci samochód zastępczy. Jeśli zakład ubezpieczeń ci go nie zapewni, to możesz wypożyczyć go na własną rękę, wziąć fakturę, którą później przedstawisz TU, i na tej podstawie otrzymasz zwrot kosztów. Nie ma znaczenia, czy z pojazdu korzystałeś w ramach działalności, czy na potrzeby prywatne. W pewnych przypadkach TU może zakwestionować twoje prawo do pojazdu zastępczego, ale tych jest niewiele.
  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – posiadałeś samochód, który był bezwypadkowy, a przydarzyła ci się stłuczka. Tym samym samochód traci część swojej wartości. To odszkodowanie nie jest wypłacane automatycznie – sam musisz się o nie zwrócić do TU. Co istotne – nie przysługuje ono w przypadku każdego pojazdu. Wiele zależy od jego wieku oraz stanu.
  • naprawa pojazdu – twój pojazd powinien być przywrócony do stanu sprzed szkody. Możesz wybrać pomiędzy warsztatową metodą naprawy a metodą kosztorysową. W pierwszym przypadku jedynie dostarczasz pojazd do warsztatu, który na podstawie twojego upoważnienia likwiduje szkodę i rozlicza się z TU. W drugim otrzymujesz odszkodowanie i sam musisz zorganizować cały proces naprawy pojazdu.
  • naprawa uszkodzonych rzeczy – jeśli w wyniku szkody uszkodzony został twój sprzęt, np. smartfon, to również i za to przysługuje ci odszkodowanie z OC sprawcy.
  • holowanie pojazdu – twój uszkodzony pojazd nie nadaje się do jazdy? Zgłoś to do zakładu ubezpieczeń, a auto zostanie odholowane w ustalone miejsce.
  • koszty leczenia i rehabilitacji – zakład ubezpieczeń powinien zwrócić ci koszty leczenia, rehabilitacji, zakupionych leków, ale również koszty dojazdu twojej rodziny do szpitala czy też koszty dojazdów do lekarzy i na rehabilitację. Oczywiście musisz mieć potwierdzenia w postaci faktur czy rachunków, a wszystko musi być uzasadnione.
  • odszkodowanie za utracone dochody – jeśli ze względu na szkodę przebywasz na zwolnieniu lekarskim i zarabiasz tym samym mniej niż w miesiącach poprzednich, to przysługuje ci odszkodowanie, dzięki któremu będziesz mieć do dyspozycji taką samą kwotę pieniędzy.
  • zadośćuczynienie za krzywdę, cierpienie fizyczne i psychiczne – możesz je otrzymać, jeśli w wyniku szkody odniosłeś ciężkie obrażenia, musiałeś korzystać z pomocy psychologa, masz ograniczone możliwości wykonywania podstawowych czynności życiowych i nie tylko.
  • renta wyrównawcza i tymczasowa – jeśli odniosłeś trwałe uszkodzenia ciała, to możesz się ubiegać o rentę stałą, ale jeśli są perspektywy na powrót do zdrowia, to wtedy może ci się należeć renta czasowa.

Odszkodowanie OC w odpowiedniej wysokości

Pamiętaj, że w pewnych przypadkach możliwe jest, że odszkodowanie, jakie otrzymasz, nie będzie adekwatne do szkody. Warto zweryfikować poprawność wyliczeń zakładu ubezpieczeń, korzystając z firm takich jak Fundusz Odszkodowań, które pomagają w uzyskiwaniu dopłat do zaniżonych odszkodowań, m.in. z ubezpieczenia OC.

One thought on “Co ci przysługuje z OC sprawcy?

  1. Każą sobie płacić krocie, a jak przychodzi do wypłaty odszkodowania, to wyliczają najmniejszą możliwą sumę. Na przykład auto warte po cenie rynkowej 4000zł i mamy szkodę całkowitą. Ubezpieczyciel wylicza, że po szkodzie auto warte jest cenę złomu – 700zł i … tyle tylko ma do zaoferowania poszkodowanemu. A on to co, sam rozbił sobie samochód, że ma dostać tylko cenę złomu?! CHORE! Lepiej się nie cackać i od razu iść do specjalisty, zeby się tym zajął, jak np. FOK (Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych), gdzie ja z nich korzystałem. Wypłacili mi co się należało i resztą sami się zajęli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *